Oman

Plezalni izlet v Oman

Sredi novembra 2024 nas je 6 odpotovalo za 14 dni v Oman. Iz Ljubljane smo preko Istanbula prileteli v Muškat, glavno mesto sultanata Oman na jugovzhodu Arabskega polotoka. Prevzeli smo rezervirane džipe, potem pa juhuhu proti hribom. Imeli smo 3 džipe, dva sta imela šotor na strehi, ekipa tretjega džipa pa je spala v običajnem šotoru na tleh.

Nad Muškatom se dviga gorovje Hajar. Najvišji vrh je Jebel Shams (3028 m). Gole kamnite gore premorejo celo množico sten in globoko zarezanih kanjonov. Prvi so v teh hribih plezali Francozi konec 70-tih, večje raziskovanje plezalnih potencialov pa se je začelo okrog leta 2000. Na prvi pogled se zdi, da je v številnih stenah splezanega kvečjemu toliko, kot je bilo preplezanega v naših hribih pred 50 leti.

Prvi postanek na našem plezalnem potovanju je bil kanjon Kubrah, ki je le 2 uri oddaljen od glavnega mesta. Spali smo na vhodu kanjon, ki je le 100 metrov od vasi. V kanjonu je približno 50 enoraztežajnih navrtanih smeri, pretežno v razponu od 6a do 6c.

Iz Kubraha smo odšli v področje Wadi Bani Awf, kjer smo se za 3 dni ustavili v Kačjem kanjonu (Snake Canyon). Preplezali smo 2 klasični smeri. Prva je potekala po stebru na levi strani vhoda v kanjon (oz. izhoda za soteskarjenje), druga pa po desnem. V levi smeri smo našli 4 ali 5 klinov in kakšno gurtno, v desni pa čisto ničesar. Vstopali smo z (ojačanim) kompletom frendov in zatičev, s seboj pa smo imeli tudi kline, ki smo jih uporabljali predvsem na stojiščih. Stena so iz ostrega apnenca, ki je načeloma trden, tu in tam pa se odlomi kakšna luska.

Od Kačjega kanjona smo se po strmi makadamski cesti, ki se vije nad prepadi in za katero potrebuješ štirikolesni pogon in avto s primerno razdaljo šasije od tal, odpeljali proti Al Hamri. V vzhodnem stolpu nad tem krajem smo splezali na pol navrtano smer, v kateri je bilo  še vedno treba uporabljati premična varovala, ponudila pa je nekaj prvovrstnih detajlov. Na vrhu smeri smo spoznali, da je priporočljiva dodatna previdnost pri preizkušanju trdnosti lusk.

Potem smo šli pa plezat v plezališče Le Reef nad Al Hamro, ki leži na nadmorski višini 2000 metrov in je cel dan v senci. Pri vseh plezarijah smo se zaradi močnega puščavskega sonca v največji možni meri držali v senci., zato so tudi tokrat topla oblačila  ostala v avtu. Čeprav  nas je po malem zeblo, smo vseeno uživali v krasnih dobro navrtanih smereh.

Sledil je počasen dvodnevni premik z ogledom puščavskih sipin Wahiba Sands in kanjona z bazenčki sladke vode Wadi Bani Khalid,. Utaborili smo se na obali toplega Arabskega morja pri vasici Tiwi. Od obale vodi vrtoglavo strma betonska cesta do vasice Mibam v kanjonu Wadi Tiwi, kjer je bil naš naslednji plezalni cilj. Z iskanjem dostopa, poteka smeri, abzajlov nazaj v kanjon in nekaj medsebojnega čakanja nam je bilo dano, da smo v kanjonu preživeli cel dan in šele v temi prišli nazaj do avta.

V Omanu je plezalcem na voljo zelo veliko sten. Dostopi, sestopi in same smeri niso tako očitni in dobro opisani, kot smo vajeni iz naših krajev, tako da pomemben del plezalnega vzpona predstavlja reševanje orientacijskih težavic. V plezalnem vodničku so opisi skopi, vendar v uvodu piše, naj tisti, ki s temi opisi ni sposoben splezati smeri, raje ne hodi plezat v Oman. Sicer pa je dežela popotniku prijazna. Ljudje so gostoljubni, država je varna, trgovine z evropsko hrano najdeš povsod, kampiraš lahko kjerkoli.

 

Splezali smo:

Kačji kanjon, Levi vstopni steber, smer La queu de serpent, V+ / IV–V, 250 m, 2,45 h, Janez in Ana Kešnar, Miha in Mateja Peternel, Mare Vrevc in Polona Kotnik.

Kačji kanjon, Desni vstopni steber, smer No Slicks, V+ / IV, 350 m, 4 h, Janez in Ana Kešnar, Miha in Mateja Peternel in Polona Kotnik.

Vzhodni stolp Al Hamra, smer En attendant les lents, 6a / V+, 3:30 h, 300 m, delno navrtana, Janez Kešnar in Polona Kotnik, Miha in Mateja Peternel

Wadi Tiwi, La snifoni, V+ / IV, 300 m, 4:30 h, Janez in Ana Kešnar, Miha in Mateja Peternel in Polona Kotnik

 

Agencija za izposojo avtov: https://active-oman.com/

Opisi smeri na internetu:

https://www.remi-thivel.com/toposjordanieomantaghia.html

https://climbing7.com/activites/escalade/?f_lieux=oman

https://www.camptocamp.org/

https://www.lanochedelloro.es/index.php/oman/

 

 

Plezalni vodniček:

https://tmms-shop.de/kletterfuehrer/774-kletterfuhrer-oman-9783956110191.html (tiskan vodniček, pretežno za dolge smeri)

https://rakkup.com/ (elektronski vodniček za plezališča)