Med nominiranci za Zlati cepin 2012 kar trije Akademci!

20. podelitev Zlatega cepina Piolets d'Or za najboljši, najpomembnejši alpinistični vzpon na svetu v letu 2011 bo potekala od 21. do 24. marca 2012 v francoskem Chamonixu in Courmayeuru (Italija). Med šestimi nominiranimi alpinističnimi vzponi za alpinističnega Oskarja 2012 je žirija ob bok ostalim štirim vzponom s celega sveta postavila kar DVA SLOVENSKA VZPONA: vzpon odprave Charakusa 2011 na K7 West (smer Sanjači zlatih jam) in smer odprave Kitajska 2011 v Xuelian Nort East, poimenovana Raz zaupanja.

Za 20. izbor nominirancev za najvišje alpinistično priznanje na svetu Zlati cepin - Piolets d'Or - je strokovna žirija, ki ji predseduje ameriški alpinist Michael Kennedy, kar mesec dni razpravljala in študirala alpinistične vzpone s celega sveta, da bi naredila izbor najboljših šestih. Odločili so se za vzpone, ki najboljše ponazarjajo raziskovalni alpinizem na visoki tehnični ravni v minimalnem slogu ob upoštevanju varovanja okolja.

Šest izbranih s seznama 88 vzponov, opravljenih v letu 2011 na gore po vsem svetu, je zaveza sposobnosti in odločnosti 15 alpinistov, ki so vztrajali v pogosto težkih pogojih v malo znanih gorskih verigah. Indijski Karakoram, Xuelian Feng, Kirgizistan, Patagonija, Gangotra-Gharwal, Charakusa ... Samostojnost in močan timski duh so bili ključnega pomena v teh redko obiskanih visoko ležečih območjih.
Nominirani alpinisti bodo na podelitvi v Courmayeuru in Chamonixu od 21.-24. marca predstavili svoje vzpone, in eden izmed teh bo nagrajen z Zlatim cepinom: izkazana mu bo čast za najbolj opazen vzpon v alpskem stilu v letu 2011.
Vsi slovenski alpinisti so s svojimi vzponi za letošnji Zlati cepin nominirani prvič.

Kot je povedal naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, ki je že dvakrat prejel Zlati cepin (1992, 2007), »je izbor dal težo ideji. Realizirana ideja pa je kot športni dosežek vrhunske kakovosti. Da imamo med šestimi nominacijami kar dva slovenska vzpona, je odličen znak, da je slovenski alpinizem na pravi poti

Ob tem Planinska zveza Slovenije ter njeni Komisija za alpinizem in Komisija za odprave v tuja gorstva prvič ustanavljajo slovensko mladinsko alpinistično reprezentanco, katere namen je doseganje kvalitetnih (vrhunskih) vzponov, spodbujanje in izražanje posameznikove plezalske in organizacijske sposobnosti ter izbiranje in uresničevanje lastnih kvalitetnih alpinističnih ciljev (doma, v Alpah in v drugih gorstvih). Ideja je tudi, da bi bili člani reprezentance čim več v stiku z različnimi alpinisti, ki imajo za sabo pomembnejšo alpinistično kilometrino, se od njih učili, prejemali plezalne in ostale izkušnje, ki se plezanja dotikajo posredno. Tako priznanje - dve nominaciji za Zlati cepin - pomeni veliko priznanje slovenskemu alpinizmu, celotnemu alpinističnemu izobraževalnemu sistemu PZS in Sloveniji. V skupino kandidatov za reprezentanco, ki jo bo vodil alpinist Marko Prezelj, sta bila izbrana tudi mlada alpinista Luka Stražar in Nejc Marčič, nominirana za Zlati cepin 2012.

V strokovni žiriji za najvišje alpinistično priznanje Zlati cepin 2012, ki ji predseduje ameriški alpinist Michael Kennedy so še člani: alpinist Valeri Babanov (Rusija/Kanada), alpinist Alberto Inurrategi (Španija), alpinistka Ines Papert (Nemčija), alpinist Liu Yong (Kitajska) in novinar Alessandro Filippini (Italija). Več o članih žirije >>.

Nominirani vzponi za Zlati cepin 2012

 
FOTO: Luka Stražar in Nejc Marčič          FOTO: Peter Juvan, Igor Kremser in Aleš Holc

Strokovna komisija za Zlati cepin 2012 je med številnimi alpinističnimi vzponi nominirala naslednjih šest alpinističnih vzponov za Zlati cepin 2012: 

Peak Pobeda (7439 m):
Nova smer v severni steni, imenovana 'Dollar Road' (2500 m: Russian 6B: 5.9/5.10 M5, 6 dni, alpski slog).
Plezala: Denis Urubko in Gennadiy Durov (Kazahstan).
Več na povezavi >>

Saser Kangri II (7518 m):
Prvenstveni vzpon na vzhodni vrh; druga najvišja deviška gora na svetu in drugi najvišji vrh, ki ima prvenstveni vzpon v pravem alpskem slogu. Jugozahodna stena - The Old Breed (1700 m: WI4 in M3).
Plezali: Mark Richey, Steve Swenson in Freddie Wilkinson (ZDA).
Več na povezavi >>

K7 West (6615 m):
Prvenstveni vzpon, severovzhodna stena,smer se imenuje Sanjači zlatih jam (1600 m, VI/5, M5, A2, v štirih dnevih iz tabora na vrh in nazaj),
Plezala: Luka Stražar in Nejc Marčič (Slovenija).
Več na spletnih mestih PZS: spletno mesto 1 in spletno mesto 2, ter na povezavi.

Xuelian Nort East (6249 m):
Prvenstveni vzpon po SZ razu, smer se imenuje Raz zaupanja (2400 m + 400 m vršnega grebena, ED2, AI5, M5+,+ 400 m vršnega grebena, D; 36, 5 h efektivnega plezanja),
Plezali: Aleš Holc, Peter Juvan in Igor Kremser (Slovenija), Sestop: JV stena, smer Seračina (2000 m, AI3, 60-80°). Smer Raz zaupanja je posvečena alpinistu Andreju Magajnetu, ki se je smrtno ponesrečil 8. marca 2011.
Več na spletnih mestih PZS: spletno mesto 1 in spletno mesto 2, ter na povezavi.

Meru Central (6310 m):
Nova smer, vzhodni steber - 'The Shark's Fin (1400 m, A4 (Difficult mixed free and aid climbing), 12 dni za vzpon, 2 dni za sestop).
Plezali: Conrad Anker, Renan Ozturk in Jimmy Chin (ZDA).
Več na povezavi >>

Torre Egger (2850 m):
Južna stena, nova smer Venas azules nad sedlom Col of Conquest (dosežen po El Arco de los Vientos, 950 m (od teh 350 m prvenstveno), 6a, A1, AI6 (95°), M5, alpski slog v dveh dneh in z bivakom na sedlu).
Plezala: Bjorn-Eivind Aartun in Ole Lied (Norveška).
Več na povezavi >>
Bjorn-Eivind Aartun se je žal 10. februarja 2012 smrtno ponesrečil pri plezanju na Norveškem.

Slovenski prejemniki Zlatega cepina:

prvi Zlati cepin na sploh (leta 1992) je šel v roke Slovencema Marku Prezlju in Andreju Štremflju za prvenstveni vzpon po južnem stebru osemtisočaka Kangčendzenge (8476 m) leta 1991.
leta 1997 sta ga prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v SZ steni Ama Dablam (6812m) v Nepalu. 
leta 2007 je nagrado Zlati cepin že drugič prejel Marko Prezelj, in sicer skupaj z Borisom Lorenčičemza preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m) leta 2006.
- istega leta (2007) je prejel Zlati cepin po mnenju občinstva še Pavle Kozjek.

Še več pa je bilo predlaganih in nominiranih alpinističnih vzponov naših alpinistov (Prezelj in Štremfelj sta bila nominirana leta 1996 za vzpon v Patagoniji leta 1995, Prezelj je bil nominiran tudi leta 2002 (za vzpon v 2001), Humar pa za leti 1999 in 2004).

Več o nominaciji in izjavah nominirancev na PZS.si >>

VIR: PZS.si (Zdenka Mihelič)

 

Komentarjev

Slika uporabnika Miha Habjan

Re: Med nominiranci za Zlati cepin 2012 kar trije akademci!

Še enkrat, bravo fantje za vzpona. In za nominacije.yes